خودروهای ضد گلوله چگونه ساخته می شوند (بخش دوم)
خودروهای ضد گلوله چگونه ساخته می شوند (بخش دوم)

خودروهای ضد گلوله چگونه ساخته می شوند (بخش دوم)، بسیاری از خودروسازان هم‌چون مرسدس بنز، فورد و بی ام و، نسخه‌های ضدگلوله از محصولات خود را نیز ارائه می‌دهند؛ با این وجود، اغلب خودروهای ضدگلوله توسط شرکت‌های خصوصی همچون IAC‌ ساخته می‌شود. این شرکت در ایالت یوتا آمریکا قرار دارد و از سال 1993 تاکنون بیش از 5500 خودروی ضدگلوله را روانه بازار کرده است. شرکت کانادایی اینکاس نیز یکی دیگر از فعالین عرصه ساخت خودروهای ضدگلوله است. فرآیند تولید خودروهای ضدگلوله، به گونه‌ای است که هر شخصی با هر محدوده بودجه‌ای می‌تواند مالک خودروی ضدگلوله شود. برای مثال، خرید یک بی ام و 750i که در مقابل شلیک گلوله‌های کوچک مقاوم باشد، حدود 52 هزار دلار برای خریدار هزینه در بر خواهد داشت. با این حال، اگر مشتری سخت‌گیرتر باشد و امکانات بیشتری هم‌چون مقاومت بیشتر در مقابل بمب‌های دودزا را بخواهد، این مبلغ به بیش از صد هزار دلار افزایش خواهد یافت. در ادامه، نگاهی به فرآیند تولید خودروهای ضدگلوله خواهیم داشت.

خودروی ضدگلوله چگونه ساخته می‌شود؟

سیستم تعلیق و پیشرانه

حتی استفاده از ساده‌ترین و ارزان‌ترین زره نیز 250 کیلوگرم به وزن خودرو اضافه می‌کند و این میزان افزایش وزن، با بهره‌گیری از زره‌های گران‌تر و سنگین‌تر افزایش خواهد یافت. تخمین زده می‌شود که استفاده از یک ست کامل تجهیزات ضدگلوله برای یک خودروی سواری، 700 کیلوگرم به وزن خودرو اضافه خواهد کرد؛ بنابراین، اصلاح شاسی خودرو، سیستم تعلیق و پیشرانه برای سازگاری با این وزن ضروری به نظر می‌رسد.

موتورهایی که برای استفاده در خودروهای مدرن در نظر گرفته می‌شوند، قابلیت سازگاری با وزن بیشتر را دارند؛ اما در صورتی که مشتری بخواهد، شرکت‌های تولید خودروهای ضدگلوله با بهینه‌سازی توربوشارژر و سوپرشارژرها نسبت به افزایش قدرت و گشتاور موتور اقدام می‌کنند. تقویت شاسی خودرو و فنربندی نیز اقدامی ضروری هنگام تولید خودروهای ضدگلوله است.

با افزایش تمایل مشتریان به خرید خودروهای شاسی‌بلند ترکیبی، تولید خودروهای ضدگلوله شاسی‌بلند نیز افزایش یافته است؛ بنابراین، طبیعی است که مشتریان نیز به خرید خودروهای ضدگلوله از نوع بلندقامت تمایل داشته باشند. شاسی و فنربندی خودروهای شاسی‌بلند دودیفرانسیل سایز بزرگ، آن‌قدر قوی و مقاوم هستند که بتوان زره‌هایی به وزن 900 کیلوگرم را به خودرو افزود.

کلام آخر

ساخت خودروهای ضدگلوله، یک صنعت پرسود و البته تخصصی است. هر دستگاه خودروی ضدگلوله، توسط تیمی ماهر به صورت کاملا انحصاری تولید می‌شود و این تیم به دانش تخصصی در زمینه مواد منفجره و تاکتیک‌های محافظت از اشخاص نیازمند است. از این رو، صنعت ساخت خودروهای ضدگلوله یک صنعت کاملا تخصصی است و به نظر می‌رسد این حرفه در آینده به یک فعالیت خانوادگی تبدیل شود.

با رونق ساخت خودروهای ضدگلوله، برخی از شرکت‌ها پا را فراتر گذاشته‌اند و به ساخت خودروهای کاملا سفارشی روی آورده‌اند. در ساخت این خودروهاپف شاسی اتومبیل از نو طراحی می‌شود و بر اساس شاسی جدید، اتاق جدیدی نیز ساخته خواهد شد. این کار باعث می‌شود تا اثرات ناشی از افزایش وزن خودروهای ضدگلوله که به‌واسطه افزودن زره‌ها رخ می‌دهد، تا حد زیادی خنثی شود.