آشنایی با سیستم ترمز خودرو، لنت ترمز و تشخیص زمان تعویض آن
آشنایی با سیستم ترمز خودرو، لنت ترمز و تشخیص زمان تعویض آن

آشنایی با سیستم ترمز خودرو، لنت ترمز و تشخیص زمان تعویض آن، در این مقاله قصد داریم نحوه عملکرد سیستم ترمز، لنت ترمز و زمان تعویض لنت ترمز را برایتان شرح دهیم. در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا بیشتر با سیستم ترمز خودرو و مهم ترین عضو این سیستم یعنی لنت ترمز آشنا شوید.

نحوه عملکرد سیستم ترمز

این سامانه توسط قطعات زیادی تولید شده و بسته به نوع خودرو، مکانیسم پیچیده یا ساده‌ای دارد .در ابتدا بد نیست که نگاهی کوتاه بر نحوه عملکرد ترمز داشته باشیم. فرآیند ترمزگیری با فشردن پدال ترمز توسط راننده آغاز می‌شود؛ در نتیجه این فشار، روغن ترمز به درون کاسه‌لنت‌ها جاری شده و لنت‌ها به‌سمت جلو حرکت می‌کنند.

این حرکت به جلو، اصطکاک بین لنت‌ها و دیسک را ایجاد می‌کند و در نهایت باعث کم شدن سرعت خودرو و ایستادن آن خواهد شد. ترمز حساس‌ترین و مهم‌ترین سیستم ایمنی در خودرو بوده و خرابی آن می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری را در پی داشته باشد.

لنت ترمز چیست؟

برای شناخت بهتر راه‌های تشخیص خرابی لنت ترمز بهتر است با لنت ترمز نیز آشنایی داشته باشیم. سیستم ترمز از تعدادی قطعه مصرفی تشکیل ‌شده که طبیعتاً باید در بازه‌های زمانی مناسب تعویض شوند. لنت‌ها از مهم‌ترین قطعات مصرفی سیستم ترمز بوده و راننده خودرو باید با علائم خرابی لنت ترمز و به‌خصوص زمان اتمام لنت‌ها آشنا باشد تا مانع ایجاد خسارات جانی و مالی برای خود و سایرین شود. لنت‌های خراب منجر به افزایش مسافت ترمزی شده که در نهایت می‌تواند منجر به تصادف شود.

در گذشته جهت ساخت لنت‌ها از آزبست استفاده می‌شد که به دلیل سرطان‌زا بودن، در حال حاضر استفاده از آن ممنوع شده است. امروزه از لنت‌هایی همچون لنت‌های سرامیکی استفاده می‌شود که دارای عملکرد مناسب و البته قیمت بالا است. طول عمر لنت‌ها به نوع خودرو، شیوه رانندگی، نوع لنت، تعداد سرنشینان و محل رانندگی بستگی دارد که در ادامه به نشانه‌های تمام شدن لنت ترمز می‌پردازیم.

تشخیص زمان تعویض لنت ترمز

جهت تعویض به‌موقع لنت‌ها، در ابتدا سعی کنید تا خودروی خود را به خوبی بشناسید که این امر به لطف اینترنت بسیار ساده شده است. در گام بعدی مسافت طی شده را چک کنید، هر چند زمان دقیقی برای تعویض لنت‌ها وجود ندارد؛ ولی بین 35 تا 40 هزار کیلومتر لنت‌ها را بررسی کنید و چنان‌چه ضخامت لنت‌ها به حدود 80 درصد مقدار اولیه خود رسیده است، زمان تعویض لنت‌ها فرارسیده است. در نهایت علائم فوق را بشناسید و به‌محض برخورد با هریک از موارد ذکر شده به مکانیک مجرب و ماهر مراجعه کنید. 

 از چه راه هایی می توانیم بفهمیم لنت خودرو تمام شده است؟ این سوالی است که در مقاله آشنایی با نشانه های تمام شدن لنت ترمز خودرو، به آن پاسخ داده ایم. پس با ما همراه باشید.