آشنایی با فیلتر روغن خودرو، وظیفه، نحوه عملکرد و بهترین زمان تعویض آن
آشنایی با فیلتر روغن خودرو، وظیفه، نحوه عملکرد و بهترین زمان تعویض آن

آشنایی با فیلتر روغن خودرو، وظیفه، نحوه عملکرد و بهترین زمان تعویض آن، وظیفه و نحوه عملکرد آن، فیلتر یا صافی یک تصفیه‌کننده بوده و جهت پاکیزگی به کار می‌رود. در واقع فیلتر ماده‌ای است که در مسیر سیال قرار گرفته، ذرات جامد آنرا جدا و فقط به سیال اجازه عبور می‌دهد. ذکر این نکته خالی از لطف نیست که فیلتر در علوم مختلف نظیر مخابرات، اپتیک و … نیز کاربرد دارد ولیکن در نهایت وظیفه آن‌ها گرفتن ناخالصی‌ها است.

وظیفه فیلتر روغن

فیلتر روغن وظیفه گرفتن ذرات جامد موجود در روغن را داشته و آن را از وجود این ناخالصی‌ها تطهیر می‌نماید. اما شاید بپرسید این ذرات از کجا می‌آیند؟ همانطور که می‌دانید موتور از قطعات فلزی فراوانی تشکیل شده که در اثر کارکرد و اصطکاک دچار فرسایش شده و ذراتی از آن‌ها جدا و وارد روغن می‌گردد که فیلتر وظیفه سد نمودن راه این ذرات را بر عهده دارد.

اهمیت حضور و عملکرد صحیح فیلتر روغن آنجا مشخص می‌گردد که چنانچه این ذرات به حال خود رها شوند منجر به ساییدگی بدنه سیلندر و پیستون شده و می‌توانند صدمات جبران‌ناپذیری را به موتور وارد نمایند که این آسیب‌های احتمالی هم تبعات مالی دارد و هم می‌تواند خدای‌ناکرده تبعات جسمانی و معنوی نیز داشته باشد.

اجزای اصلی فیلتر روغن موتور

قبل از این که با اهمیت فیلتر روغن خودرو آشنا شویم خوب است بدانیم فیلتر روغن از اجزایی چون درب ضخیم، سوپاپ ضدتخلیه، فیلتر کاغذی، سوپاپ اطمینان، نگهدارنده و … تشکیل می‌گردد.

نحوه عملکرد فیلتر روغن

علاوه بر دانستن  اهمیت فیلتر روغن موتور خودرو باید بدانیم فیلتر روغن با وجود وظایف خطیری که بر دوش می‎‌کشد؛ عملکرد چندان پیچیده‌ای ندارد. به این ترتیب که روغن از سوراخ‌های کوچک درب بالای فیلتر وارد شده و با عبور از فیلتر کاغذی داخل محفظه فیلتر، ناخالصی‌های آن گرفته شده و دوباره از سوراخ بزرگ درب بالای فیلتر به سمت موتور روانه می‌شود.

ویژگی‌های فیلتر روغن موتور استاندارد

قبل از دانستن اهمیت فیلتر روغن موتور باید بدانیم استفاده از فیلترهای غیراستاندارد، برای موتور و در حالت کلی خودرو، بسیار زیان‌آور است. مهم‌ترین شاخصه‌های یک فیلتر استاندارد عبارتند از:

  • توانایی جداسازی ذرات با اندازه 5 میکرون و بزرگتر
  • کارکرد مناسب در تمامی فصول بدون توجه به شرایط جوی
  • قدرت پاک‌سازی بالا
  • آب‌بندی مناسب
  • تحمل در برابر فشارهای بالا
  • وجود سوپاپ اطمینان
  • و …

زمان تعویض فیلتر روغن موتور

فیلترها نیز همانند هر قطعه دیگری دارای طول عمر مفید خاص خود هستند. با گذشت زمان، عملکرد فیلتر کاغذی به دلیل مسدود شدن منافذ آن، از ایده‌آل‌های خود فاصله می‌گیرد و در نتیجه فشار در محفظه فیلتر بالا رفته و سوپاپ اطمینان عمل می‌کند. با عمل کردن سوپاپ اطمینان، روغن با همان ذرات ناخالصی دوباره وارد موتور شده و همانطور که عنوان شدن ساییدگی‌های سطح سیلندر، پیستون و … شده و در نتیجه، استهلاک و خرابی پیش از موعد این قطعات را به ارمغان می‌آورد.