کدام سیستم ضدسرقت برای خودرو مناسب تر است؟
کدام سیستم ضدسرقت برای خودرو مناسب تر است؟

کدام سیستم ضدسرقت برای خودرو مناسب تر است؟، در کل سیستم‌های ضد سرقت عبارت اند از: قفل مرکزی، دزدگیر و ایموبلایزر یا سوئیچ ضد سرقت. در ادامه این مقاله قصد داریم به طور مختصر در مورد این سه سیستم ضد سرقت اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم. با ما همراه باشید تا به بررسی سیستم های ضد سرقت خودرو بپردازیم.

قفل مرکزی

در این سیستم با قفل شدن یکی از درب‌ها بقیه درب‌ها نیز قفل می‌شوند و بالعکس با باز شدن یکی از درب‌ها بقیه درب‌ها نیز باز می‌شوند. نیروی این کار توسط یک موتور الکتریکی تامین می‌شود که از طریق کنترل از راه دور و یا کنتاکت‌های داخل قفل درب سیگنال های مورد نیاز برای فعال و یا غیر فعال کردن سیستم فرستاده می‌شود. با پیشرفت علم و تکنولوژی این سیستم دیگر به تنهایی قادر به ایجاد امنیت خودرو نیست و در کنار سیستم‌های ضد سرقت و ایموبلایزر استفاده می‌شود.

دزدگیر (سیستم‌های آلارم دهنده)

در سیستم‌های دزدگیر، یک سری سنسور در خودرو وجود دارد که با تحریک شدن این سنسورها سیگنال‌هایی فرستاده می‌شود که یک سری فعالیت‌های از پیش تعیین شده مثل صدای آژیر، فلاشر و ارسال سیگنال هشدار به ریموت کنترل اتفاق می‌افتد. این سیگنال‌ها توسط واحد کنترل مرکزی کنترل می‌شود.

سنسور این سیستم‌ها شامل سنسورهای حساس به حرکت (اولتراسونیک)، وارد کردن سوئیچ، حساس به  ضربه و در مدل‌های پیشرفته‌تر سنسور فشار هوا و سنسورهای محافظت از چرخ‌ها می‌شود.

در این سیستم با فشار کلید قفل بر روی ریموت، واحد مرکزی سنسورها را زیر نظر می‌گیرد و همزمان برق سوئیچ قطع می‌شود و در صورت تحریک شدن هر یک از سنسورها دستگاه برای مدت از پیش تعیین شده آلارم می‌دهد. حساسیت سنسورها قابل تنظیم است.

با توجه به ویژگی‌ها و امکانات ایموبلایزر یا سوئیچ ضد سرقت داشتن یک سیستم ضد سرقت دیگر فقط برای آگاهی دادن به مالک خودرو مناسب است. بنابراین داشتن یک سیستم دیگر در کنار ایموبلایزر یا سوئیچ ضد سرقت می‌تواند امنیت خودروی شما را بالاتر ببرد و ارزش هزینه کردن را دارد ولی باید توجه داشت که آیا سیستم ایموبلایزر یا سوئیچ ضد سرقت در کنار سیستم‌های ضد سرقت دیگر مشکلی برای اتومبیل ایجاد نکند و با آنها هماهنگی داشته باشد. در صورت عدم هماهنگی ممکن است مشکلاتی برای برق خودرو بوجود بیاید.

ایموبلایزر یا سوئیچ ضد سرقت

ایموبلایزر یا سوئیچ ضد سرقت یکی از پیشرفته ترین سیستم های ضد سرقت در دنیاست. ایموبلایزر یا سوئیچ ضد سرقت در واقع نوعی سیستم پیشرفته برای امنیت خودرو و جلوگیری از سرقت آن است که بر روی تمامی خودروهای جدید نصب می شود. با توجه به سیستم نصب شده ایموبلایزر یا سوئیچ ضد سرقت بر روی خودروهای داخلی، اگر می‌خواهید سیستم ضدسرقت دیگر هم داشته باشید این سیستم باید توسط شرکت تایید شده نصب گردد تا مشکلی برای برق خودروی شما ایجاد نشود. مشکلاتی همچون قطع یکطرفه چراغ‌های خودرو یا روشن نشدن چراغ‌ها و … .

در هنگام تحویل خودرو کد مربوط به سیستم ایموبلایزر یا سوئیچ ضد سرقت توسط یک کارت به همراه سوئیچ خودرو به مشتریان داده میشود اما اخیراً به دلایل امنیتی این کد به مشتری داده نمی‌شود و تنها در صورت احراز هویت مشتری به عنوان مالک اصلی خودرو و انجام نامه نگاری‌های لازم این کد به شما داده خواهد شد.

در مواقعی که سوئیچ خودرو گم می‌شود برای ساخت سوئیچ جدید باید کد سوئیچ را بدست بیاوریم و یا به وسیله ECU یک کد جدید برای سوئیچ تعریف کنیم .البته برای خودروهای داخلی این امر بسیار آسان‌تر است و کلید سازهای خودرو می‌توانند بدون داشتن Access code کلید قبلی را از کار بیاندازند و کلید جدیدی برای خودرو تعریف کنند.در زمان تعریف سوئیچ برای یک خودرو در یک زمان می‌توان 5 عدد سوئیچ تعریف کرد، در هر بار تعریف کد جدید، کد قبلی موجود در سوئیچ‌های قبلی دیگر معتبر نخواهند بود و نمی‌توانند خودرو را روشن کنند.

ترانسپوندر چیست؟

در صورت باز شدن سوئیچ ضد سرقت و یا قرار گرفتن کارت در دستگاه کارت خوان، کد حفاظتی ثبت شده در چیپ توسط آنتن مخصوص (گیرنده حلقوی) دریافت می‌گردد تا پس از تقویت آماده ارسال به کنترل یونیت (UCH) گردد. این گیرنده حلقوی به نام حلقه ترانسپوندر نیز معروف است.