سنسور چیست

سنسور چیست ، می بایست سنسور را به عنوان یک وسیله ورودی تعریف کنیم که یک خروجی ( سیگنال ) را با توجه به یک مقدار فیزیکی خاص ( ورودی ) فراهم می کند.

تقریبا همه ی موتورهای مدرن به انواع سنسورهای خودرو مجهز شده اند که می توانند اطلاعات گسترده ای را دریافت کرده و آن را به بخش مختلف اتومبیل ارسال نمایند. پس می توان نتیجه گرفت که سنسورها های خودرو نقشبه سزایی را در عملکرد صحیح اتومبیل بازی می کنند. اما نکته منفی استفاده از سنسورهای مختلف در در اتومببل، این است که این قطعات پس از مدتی خراب سده و ممکن است هزینه های گزافی را برای صاحبان اتومبیل در پی داشته باشند. اما کدام سنسورها در وسیله نقلیه شما تعیبه شده اند و عملکرد آن ها چیست؟

 

انواع سنسور خودرو


خودروهای مدرن امروزی دارای سنسورهای متنوعی هستند. ممکن است چندین مورد از آن ها را بشناسید مانند: سنسور موقعیت دریچه گاز، سنسور MAF، سنسورهای موجود در اتومبیل، به رانندگان این اطمینان را می دهند که کارایی خودرو به خوبی حفظ می شود. اما مشکل اینجاست که بسیاری از رانندگان از وجود این قطعه در اتومبیل به طور کامل آگاه نیستند و حتی نمی دانند که این سنسور ها و عملگرهای خودرو به چه شکل کار می کند.

 

سنسور استپر موتور


وظیفه اصلی این قطعه، روشن نگه داشتن خودرو در حالت دور آرام است. این قطعه وظیفه بسیار مهمتری نیز دارد. هنگامی که کولر را روشن می کنیم، کمپرسور بار خود را روی موتور وارد می کند. برای جبران آن، استپ موتور ژیگلور مربوطه را کمی به عقب تر می کشد تا خود به خود گاز کمی زیاد شود. اگر سنسور ضربه نیز نصب شده بود استپ وظیفه گسترده تری داشت. در این حالت استپ موتور باید در هر لحظه سوزن ژیگور مربوطه را طوری عقب جلو می کرد تا ضربه حس شده توسط سنسور ضربه، ناشی از احتراق ناقص سوخت، به گونه مناسبی جبران شده و یا بهبود یابد. استپ موتور کار ساسات را نیز انجام می دهد.

 

نتیجه گیری:


به طور کلی، می بایست سنسور را به عنوان یک وسیله ورودی تعریف کنیم که یک خروجی ( سیگنال ) را با توجه به یک مقدار فیزیکی خاص ( ورودی ) فراهم می کند.تقریبا همه ی موتورهای مدرن به انواع سنسورهای خودرو مجهز شده اند که می توانند اطلاعات گسترده ای را دریافت کرده و آن را به بخش مختلف اتومبیل ارسال نمایند.