قوانین دودی کردن شیشه خودرو

دودی کردن شیشه‌های خودرو طرفداران خودش را دارد؛ کسانی که دوست دارند ظاهر خودروشان متفاوت باشد یا ترجیح می‌دهند با استفاده از شیشه‌های دودی دما یا تابش نور خورشید به داخل کابین خودرو را کاهش دهند. گرچه شیشه‌های دودی جزو تزئینات خودرو به شمار می‌رود اما در عین مفید بودن، می‌تواند خطراتی را هم برای سرنشینان به دنبال داشته باشد و اگر قرار است شیشه خودرو خود را دودی کنیم، بهتر است از همه جوانب آن آگاه باشیم.

قوانین دودی کردن شیشه خودرو

قوانین دودی کردن شیشه خودرو

از آنجایی که رنگ تیره شیشه‌ها باعث کاهش قدرت دید رانندگان و بالا رفتن احتمال تصادف می‌شود، قوانین راهنمایی و رانندگی خاصی برای دودی کردن شیشه خودروها وضع شده تا از آسیب‌ها و خطرات احتمالی پیشگیری شود.

تعیین فاصله ۳ متری برای تشخیص راننده و سرنشین ملاک و معیار نیست. دودی کردن شیشه خودرو بیش از ۳۵ تا ۴۰ درصد مجاز نیست. شیشه عقب خودرو نباید دودی باشد. تنها خودروهای مقامات کشوری می‌توانند شیشه‌های خودرو خود را بیش از درصد مجاز دودی کنند.

انواع روش های دودی کردن شیشه خودرو

دودی کردن شیشه خودرو در کارخانه

شیشه‌های دودی کارخانه به عنوان یک آپشن و به درخواست راننده انجام می‌شود. کارخانه خودروساز براساس استاندارد‌های تعریف شده، شیشه‌های خودرو را با درصد بسیار کمی دودی می‌کند.

دودی کردن شیشه خودرو به روش دستی

نصب برچسب شیشه دودی نیاز به وسایل عجیبی ندارد و به صورت سیار و دستی هم امکان‌پذیر است. البته از آنجایی که نصب این برچسب‌ها نیاز به تجربه دارد بهتر است از افراد ماهر در این زمینه کمک گرفته شود.

هزینه دودی کردن شیشه خودرو

قیمت برچسب‌هایی که برای دودی کردن شیشه خودرو به فروش می‌رسند به عوامل مختلفی بستگی دارد. کیفیت و نوع برچسب‌های موجود در بازار با یکدیگر تفاوت دارند و هر خودرو برچسب مخصوص به خود را می‌خواهد. دودی کردن شیشه خودروهایی که مدل‌های بالاتری دارند هزینه بیشتری می‌خواهد

چند مورد از عوامل موثر در قیمت شیشه دودی خودرو

نوع ماشین و شیشه‌ها

کیفیت و جنس برچسبدودی کردن شیشه‌های خودرو طرفداران خودش را دارد؛ کسانی که دوست دارند ظاهر خودروشان متفاوت باشد یا ترجیح می‌دهند با استفاده از شیشه‌های دودی دما یا تابش نور خورشید به داخل کابین خودرو را کاهش دهند.

مزایا و معایب شیشه دودی

افراد مختلف به دلایل گوناگونی شیشه‌های اتومبیل‌شان را دودی می‌کنند. برخی ظاهر متفاوت خودرو را می‌پسندند، برخی با شیشه‌های دودی جلوی تابش نور را می‌گیرند و برخی به دلایل امنیتی تصمیم می‌گیرند شیشه‌ خودرو را دودی کنند. به هر حال این تصمیم مزایا و معایب خاص خودش را دارد.

هزینه دودی کردن شیشه خودرو

قیمت برچسب‌هایی که برای دودی کردن شیشه خودرو به فروش می‌رسند به عوامل مختلفی بستگی دارد. کیفیت و نوع برچسب‌های موجود در بازار با یکدیگر تفاوت دارند و هر خودرو برچسب مخصوص به خود را می‌خواهد. دودی کردن شیشه خودروهایی که مدل‌های بالاتری دارند هزینه بیشتری می‌خواهد.

نکات مهم نصب برچسب شیشه دودی

هنگام اندازه‌گیری برچسب، اندازه آن را تا انتهای شیشه در نظر نگیرید و بین ۵ تا ۱۰ میلی‌متر فاصله بگذارید تا در اثر گذشت زمان، لبه‌های برچسب کنده نشود و عمر آن بالا رود. برچسب‌های قدیمی بر پایه فلزی ساخته می‌شدند و بنابرین در عملکرد GPS اختلال ایجاد می‌کردند. در برچسب‌های جدید این مشکل برطرف شده است تا یک روز پس از نصب برچسب، شیشه خودرو را پایین نیاورید تا چسب‌ها کامل محکم شوند.

برچسب‌های دودی بی‌کیفیت نه‌تنها نصب آسانی ندارند و حباب‌های داخلی آن پس از نصب از بین نمی‌روند، بلکه به مرور هم تغییر رنگ داده و لبه‌های آن کنده می‌شوند. هنگام اندازه‌گیری برچسب، اندازه آن را تا انتهای شیشه در نظر نگیرید و بین ۵ تا ۱۰ میلی‌متر فاصله بگذارید تا در اثر گذشت زمان، لبه‌های برچسب کنده نشود و عمر آن بالا رود. برچسب‌های قدیمی بر پایه فلزی ساخته می‌شدند و بنابرین در عملکرد GPS اختلال ایجاد می‌کردند. در برچسب‌های جدید این مشکل برطرف شده است.