خودروی چینی چه ویژگی‌هایی دارد؟

واقعیت این است که بیشتر افراد نسبت به کالاها و محصولات چینی ذهنیت چندان خوشی ندارند. این ذهنیت هم ناشی از سابقه بدی است که اجناس بعضا بی‌کیفیت این کشور پهناور در خاطره ایرانی‌ها به جای گذاشته است. ما نه تعصبی روی نخریدن خودروی چینی داریم و نه سودی از خرید آن دریافت می‌کنیم، پس به عنوان قاضی عادل و بی‌طرف می‌توانیم ابعاد مختلف خرید خودروی چینی را برای‌تان بشکافیم .

خودروی چینی چه ویژگی‌هایی دارد؟

خودروی چینی چه ویژگی‌هایی دارد؟

یکی از عمده‌ترین ویژگی‌های خودروهای چینی داشتن آپشن‌ها و وسایل جانبی مختلف است؛ یعنی دقیقا چیزی که در تولید خودروهای داخلی به آن توجه زیادی نمی‌شود یا برای دسترسی به آنها نیاز به صرف هزینه اضافی است. میل و اشتیاقی که خریداران ایرانی به این ویژگی خودروهای چینی نشان می‌دهند، توجه زیادی به خود جلب می‌کند و باعث می‌شود که این سوال پیش بیاید که آیا خودروهای چینی با تمام آپشن‌هایی که ارائه می‌کنند یا خیر، خودروهای چینی در حالت مطلوب توانایی رقابت با نمونه‌های قوی بازار اروپا و کره را ندارند.

چین تا حدی که توانسته خودرو های مشابه نسخه اصلی را تولید کرده است. اگر شما با یک فرد علاقه مند به ماشین روبرو شوید خواهید فهمید که  داستان فرق خواهد کرد و سریع متوجه می‌شود که خودرو چینی است. ضمن اینکه احتمالا درمی‌یابد که در طراحی ظاهر و آپشن‌های خودرو هم از نمونه‌های آمریکایی و اروپایی الهاماتی گرفته شده است.

خرید خودروی چینی

قیمت پایین خودروی چینی از امتیازاتی است که نسبت به نمونه‌های کره‌ای، آمریکایی و اروپایی دارد. اما این مزیت می‌تواند عیبی بزرگ هم باشد. چون شرکت‌های چینی برای پایین‌ نگه‌داشتن قیمت خودرو دست به استفاده از مواد و مصالح یا در اصطلاح متریال نامرغوب برای تولید می‌زنند. از همین روست که معمولا قطعات و لوازم خودرو از کیفیت خوبی برخوردار نیست. برای مثال، صندلی‌ها عموما راحت نیستند، داشبورد و قسمت‌های داخلی خودرو حرفه‌ای و باکیفیت طراحی نمی‌شود و از همه مهم‌تر، سیستم ایمنی قابل‌تحسین و تعریف نیست.

یکی دیگر از مشکلاتی که می‌توان درباره خودروهای چینی عنوان کرد، نبود قطعات و لوازم یدکی آنها در بازار است. کسانی که خودروی چینی خریداری کرده‌اند، می‌دانند که منظور از دربه‌درشدن برای یافتن قطعات، جهت تعمیر یک خودرو دقیقا چه معنایی دارد.

مزایای خرید خودروهای ساخت چین را می‌دانید؟

مزایای خودروی چینی را هم نباید نادیده گرفت. مثلا همان زیبایی ظاهری خودرو که با نمونه‌های خارجی مطلوب تفاوت فاحشی ندارد از جمله مزیت‌هایی است که نمی‌توان نادیده گرفت. با صرف هزینه‌ای بسیار کمتر از خودروهای اروپایی و کره‌ای می‌توان اقدام به خرید خودروهای چینی کرد و صاحب ماشینی شد که در ظاهر لوکس و زیبا به نظر می‌رسد. تنوع خودروهای چینی هم بسیار زیاد است. یعنی دست‌تان باز است که در طیف قیمتی مناسب، اقدام به انتخاب از میان مدل‌های مختلف کنید.

هنگام خرید خودروی چینی به نکات زیر دقت کنید

اگر قصد خرید خودروهای چینی را دارید به سراغ گزینه‌هایی نروید که تازه روانه بازار شده‌اند. اجازه ندهید که به‌عنوان موش آزمایشگاهی برای تولیدات بعدی رویتان حساب شود. هر محصولی باید امتحانش را پس بدهد تا با خیال راحت به سراغ خریدش بروید. البته همه تولیدات و محصولات به اثبات خود در عرضه اولیه نیاز ندارند اما از آنجایی که سابقه و شهرت خودروی چینی چندان خوش نیست، بهتر است که در خرید ریسک نکنید.