گیربکس چیست

ساختمان اجزای ماشین را در نظر بگیرید. در هر ماشینی شما یک موتور دارید و چهار چرخ که روی یک بدنه سوار شده اند. این دو، ارکان اصلی هر خودرویی هستند. ولی واقعیت این است که بدون حضور یک مغز متفکر و یک قلب، هیچ موتوری نمی تواند باعث به حرکت در آمدن چرخ های ماشین شود.

گیربکس چیست

گیربکس ها در حقیقت رابط بین موتور ماشین و چرخ های ماشین به شمار می آیند. این گیربکس است که نیروی تولیدی در موتور را به چرخ های ماشین منتقل کرده و آن ها را به حرکت و دوران وا می دارد. به بیانی دیگر وظیفه اصلی گیربکس انتقال قدرت از یک منبع چرخان به بخش دیگر است.

گیربکس چیست

ساختمان کلی گیربکس به چه شکل است؟

 ساختمان کلی یک گیربکس به چه شکل بوده و چگونه طراحی می شود و یک تعمیر کار خوب در تعمیر گیربکس باید به این ساختمان مسلط باشد.در تعمیر گیربکس ما با تعدادی چرخ دنده روبرو هستین که روی هم سوار شده اند. اینکه از چه چرخ دنده ای در زمان حرکت استفاده شود، میزان قدرت انتقالی از موتور ماشین به چرخ ها را مدیریت می کند. در حقیقت هر چرخ دنده نشانگر یک دنده بر روی دسته دنده ماشین است. رابط بین راننده با گیربکس همان دسته دنده ای است که در ساختمان داخلی خودرو روزانه با آن سر و کله می زنید. با هر تغییر دنده در حقیقت شما این فرمان را برای گیربکس صادر می کنید که از چه چرخ دنده ای برای انتقال قدرت استفاده کند. سیستم کلی در گیربکس اتومات نیز به همین شکل است.

خب به بحث انواع گیربکس اتوماتیک و دستی رسیدیم. در ماشین های قدیمی بیشتر از گیربکس های دستی بهره برده می شد و تغییر دنده تماماً بر عهده راننده ماشین بود. در این سیستم گیربکس برای تغییر دنده راننده باید به میزان دور موتور دقت کرده، هرگاه دور موتور افزایش یافت با استفاده از پدال کلاج و دسته دنده، دنده ماشین را تغییر دهد. این شیوه کلاسیک تغییر دنده در ماشین های قدیمی و بیشتر ماشین های تولید داخل است.

مکانیزم دوم مخصوص گیربکس اتومات است. دسته دوم از انواع گیربکس ها که با توجه به علم روز پیشرفت کرده و رفته رفته جایگزین گیربکس های دنده ای می شوند، همین گیربکس های دنده اتومات هستند. ساختمان اصلی گیربکس اتومات مشابه گیربکس های دستی است. ولی یک تفاوت بزرگ با سیستم های دستی دارند که آن هم حذف کلاج و نقش انسانی از سیستم دنده دهی در هنگام رانندگی است. در حقیقت اینجا دیگر وظیفه تغییر دنده بر عهده راننده خودرو نیست. این کار با استفاده از یک هوش مصنوعی و سنسور داخلی انجام می گیرد. این مغز کامپیوتری دستگاه است که تصمیم می گیرد چه زمانی برای تعویض دنده ماشین مناسب است و در موقع تشخیص این موضوع خود این مغز کامپیوتری دستور تغییر دنده را به سنسور گیربکس صادر کرده و به این شکل دنده ماشین تغییر می کند. مراکز متخصص تعمیر گیربکس افراد و یا دستگاهایی را برای بررسی بحث کامپیوتری دستگاها در اختیار دارند.